Tygříci – Tábor

Tábor 2024


Aktuality

Zde budeme přidávat aktuální informace tak, jak budou časem vznikat.

Aktuální stav agendy kolem tábora je v tabulce dole na stránce.

2. 5. Na úterý 7. 5. je svolána schůzka rodičů k táboru. Začít chceme v 18 hodin, ale pokud možno přijďte o chvíli dříve, abychom od vás stihli vybrat táborové dokumenty. Pokud nemáte možnost si formuláře vytisknout, napište, vytiskneme vám je. Další podrobnosti v mailu.

2. 5. Zveřejňujeme první versi informací k táboru. Tyto informace budeme dále doplňovat a upřesňovat.


Informace k táboru

Vážení rodiče.

Na této stránce Vám chceme přehledně podat informace o chystaném táboře 2024.
Většinu informací o táboře naleznete také v dokumentu Tábor 2024 info (ke stažení na konci stránky).

Nejprve několik organizačních informací:

Tábor proběhne od neděle 30. 6. 2024 do neděle 14.7. 2024.
Místo konání: u vesnice Velběhy nedaleko od Křečovic u Sedlčan (mapa).
Cena tábora bude asi 4200,- Kč (ještě nemáme schváleno střediskem, zatím neplaťte!).

Do 11. 6. 2024 je třeba

  • dodat vyplněnou Přihlášku, Dotazník o zdravotním stavu a Souhlas s poskytováním informací – ke stažení níže (eventuálně vytiskneme), ideální je předání na schůzce rodičů k táboru. Dále pak Potvrzení o zdravotním stavu dítěte (od lékaře).

Do zhruba poloviny června (upřesníme) je třeba:

  • zaplatit táborový poplatek. Před koncem května vám středisko zašle e-mailem QR kód a pokyny k platbě. Obdobně, jako probíhala platba registrace na začátku roku. Termín platby bude zhruba v polovině června.

V případě, že budete chtít využít hrazení tábora zaměstnavatelem:

  • nejpozději do 31. 5. vyplňte tento střediskový formulář (doplníme). Následně středisko nechá hromadně vystavit faktury a zašle vám je. V tom případě pro vás neplatí termín zaplacení podle střediskového mailu. Není tedy třeba, abyste to hradili ze svého a pak jsme vám to vraceli.

Praha 5 a Praha 6 obvykle poskytují v rámci akce Aktivní město na tábory příspěvek ve výši 1000,- Kč (Praha 5), resp. 600,- Kč (Praha 6) na 1 dítě (musí mít trvalé bydliště na jedné z těchto částí Prahy). Dáme vědět, pokud se středisku se podaří tábor Tygříků zaregistrovat.

Zde je dopředu postup, jak to fungovalo vloni (postup nemám ověřen, musel bych se také zaregistrovat):

  1. Zaplaťte plnou částku za tábor.
  2. Podejte si žádost v Aktivním městě, kde se zaregistrujte, zvolte program, najděte tábor Tygříků (nejlépe vyhledat podle poskytovatele Junák – český skaut, středisko Dvojka Praha, z. s.) a podejte žádost o příspěvek.
  3. Středisku o tom přijde notifikace (středisko požadavky schvaluje – že se skutečně jedná o účastníka tábora) a žádost schválí.
  4. Následně vám středisko vrátí částku ve výši příspěvku, poté co ji dostane od Aktivního města. To se stane po vyúčtování tábora, tedy zhruba v srpnu či září.

Žádejte co nejdříve, peněz je omezené množství. V případě nějakých nejasností se na nás obraťte.


Vloni postavená nádherná kuchyně potřebuje ještě pár dodělávek. Potřebujeme (jak jsme vás již informovali mailem) pomoci se stavbou. Termín je 18. – 19. 5. Bude to chtít dostatečný počet lidí a pokud možno někoho s (co nejvíce) terénním autem.

Velmi nutně potřebujeme pomoci se stavbou či s bouráním tábora. Stavba probíhá víkend před táborem, od pátku – tedy 28. 6. do 30. 6. Pomoc potřebujeme v pátek a v sobotu. Musíme zejména naložit, odvézt (traktorem), vyložit a postavit stany pro kluky. Dále vykopat několik jam (odpadovka, latrína, vsakovačka a díra pro stožár – pokud se něco z toho již neudělá na Předtáboře) a postavit pár táborových staveb. Ale není to jen “práce pro chlapy”. Oceníme i vytváření zázemí, vaření, doplňování pití a utěšování padlých pracantů. Letos chceme do stavby již zapojit i skauty. Takže akce bude i edukativní.

Bourání pak je v neděli 14. 7. Při něm je třeba vše naopak zbourat a zahladit, plus vše sbalit, poskládat do beden a na přívěsný vozík a odvézt do Prahy. Je to obrovská práce a my jsme již ze čtrnáctidenního tábora silně utahaní. Velmi uvítáme (a to je slabé slovo) několik rodičů, kteří s námi vydrží až do úplného finále – odvozu všech věcí z tábora a finálního uklizení louky. To znamená zhruba do 18 hodin. Počítejte prosím s tím, že pro pomocníky (ani kluky) již nemůžeme zajistit stravování, protože by to blokovalo rušení a balení kuchyně a jejího vybavení. Poslední jídlo, které zajistíme, je snídaně pro kluky.

Potřebujeme opět někoho s koulí na přívěsný vozík a se čtyřkolkou nebo terénním autem, aby nehrozilo uvíznutí, bude-li vlhko. Pokud máte možnost, prosím, ozvěte se. Odvoz tam potřebujeme 28. 6., zpět 14. 7.

Také je třeba zajistit dvakrát posekání louky včetně shrabání a odklizení trávy. Doufáme, že základní posekání se podaří zajistit ještě před stavbou tábora, jako v minulých letech. Ale letos budeme muset vlastními silami zajistit to shrabání a odklizení trávy a nejspíše ještě těsně před táborem finální posekání načísto.

Stejně jako v minulých letech bychom potřebovali, aby nám někdo v neděli nakoupil a přivezl nějaké potraviny. Abychom je měli na začátek tábora čerstvé, protože my sami odjíždíme již v pátek. Pokud můžete, prosím napište. Jedná se jen o nákup a dovoz, cenu vám samozřejmě uhradíme z táborového rozpočtu. Jen si nezapomeňte vzít paragon (pozor: nikoli fakturu), na kterém bude pouze ten táborový nákup. Pokud budete kupovat i něco pro sebe, tak prosím odděleně.

Jak je uvedeno v táborových informacích, u Tygříků je zvykem, že kluky na tábor i z tábora přivážejí rodiče. Auto můžete nechat zaparkované ve vsi, nebo zajet až na louku nad táborem. Na tomto plánku je uvedena trasa z hlavní silnice u Velběh do místa pro zaparkování. Prosíme, dále rozhodně nejezděte! Má to více důvodů, mimo jiné je tam špatná cesta a hrozí poškození auta nebo to, že po mokré trávě nevyjedete zpátky. Věřte tomu, už pro nás jednou museli přijet hasiči! Nezajíždějte prosíme auty ani do louky (pole), majitelům to velmi vadí a způsobili byste problémy, které by padly na naši hlavu a mohly by nám táboření v budoucnu zkomplikovat. Pro jistotu ještě plánek pěší trasy od místa parkování na tábořiště. (Mimochodem – na fotografii je zachycen okamžik bourání tábora, stany jsou již odstrojeny a právě najíždí traktor k jejich naložení. 🙂 )


Nyní si něco povíme o vybavení stanu.

Napřed ale malá “technická”: Obrázky si můžete zobrazit zvětšené kliknutím sem. Otevřou se vám do nového okna na stránkách Zonerama. Tam jsou ale jen obrázky ve větším formátu, průvodní text k nim je jen zde. Zpět k tomuto textu, se vrátíte zavřením okna s obrázkem.

Kluci spí v podsadových stanech na dřevěných roštech. To je na jednu stranu výhodné (větrají) a na druhou stranu nevýhodné (jde tam zima a tlačí to). Proto je potřeba, aby na roštu byla umístěna karimatka (pěnová, nikoli “stříbrná”), která postel vyrovná. Jsou-li kluci odolní, mohou spát přímo na ní. Lepší je ale na karimatku dát nějakou nafukovací karimatku nebo matraci – maximální rozměry jsou 190 x 70 cm při nafouknutí. Protože u ní ale hrozí nebezpečí protržení (stávalo se nám i několik případů za tábor), je dobré ještě pod ni dát deku. Obě varianty vidíte na obrázcích (ještě starých podsad, už máme nové):

Máme nějakou zásobu pevné látky, kterou na vystlání postele poskytujeme, ale není jí moc. Pokud můžete, přivezte si prosím raději něco sami. Letos bude kluků na táboře hodně.

Už jsme psali, že rozměry matrace jsou do 190 x 70 cm. Ve skutečnosti je šířka postele většinou cca 72 cm, ale naše zkušenost říká, že třeba matrace široká 73 cm už byla příliš, takže se nechtěla vejít (překážela bočnice postele) a tak kluk pak spal většinu nocí z kopce. A existuje i horší nebezpečí. Matrace dokáže vytvořit nečekaně velký boční tlak na podsadu a prkno postele, takže tím jednak dochází k poškozování podsad, a zadruhé se prkno může prohnout a pak propadnout rošt postele a kluk se octne na zemi. Stalo se nejednou. Měli jsme odzkoušené vhodné matrace, ale jak vidím, nejsou již k sehnání. 🙁 Náhradou by snad mohla být tato matrace.  

Jako nejlepší se osvědčila tato matrace, což je bohužel právě ten model, stažený z prodeje. Velkou její výhodou bylo to, že měla nafukovací ventil shora, který tudíž netrčel do stěny a šlo ji dofukovat přímo ve stanu, klidně i pod spícím klukem. Škoda.

Menší kluci se často vejdou na postel i s kufrem v nohách či jedním kontejnerem (viz dále), takže ho mají při ruce. V tom případě ale je lepší obejít se bez matrace, jen s karimatkou, nebo se ji pokusit sehnat kratší. Jinak je kufr (kontejner) pod postelí, a není k němu rychlý přístup. Kufr by každopádně neměl mít výšku větší, než 22 cm, půjde-li o plastový skořepinový kufr, u ostatních typů maximálně 19 cm, protože pod ním musí být podlážka. Vyšší kufr se pod bočnicí postele neprotáhne, a jediná možnost, jak se k němu pak dostat, je rozebírat postel. 🙁

Jedněm rodičům vděčíme za nápad, že se dají s výhodou použít plastové “kontejnery” pro ukládání prádla pod postelí – asi něco takového. Velmi doporučujeme! Pod postel se vejdou dva, jsou s víkem, nepropustné pro vodu a dobře se v nich klukům udržuje pořádek – opravdu doporučujeme. Každopádně maximální rozměry kontejneru jsou: výška 22 cm, délka 55 cm. Šířka je doporučená do 110 cm pro jeden kontejner či kufr, či dvakrát 55 cm pro dva kontejnery. Pro detailní pohled na prostor pro kufr či kontejnery se podívejte na Zoneramu, sem se mi to čertví proč nedaří vložit.

V případě pochybností doporučujeme zkusit si táborové věci do kapsáře a kontejneru (eventuelně kufru, pokud jej chcete klukovi na tábor dát) rozmístit a uložit.

Kapsář – asi nejsložitější věc na přípravu.

Na pravém obrázku nahoře a na následujícím obrázku si také povšimněte kapsáře, do kterého si kluci ukládají většinu často používaných věcí:

Všimněte si “plastických” kapes. Je to nutné, protože kapsář přišpendlujeme na boční stěnu stanu. Z tohoto důvodu (budete-li si jej šít, nikoli kupovat) nemusí mít “tunýlky” na provlečení tyčky. Příliš vhodná nejsou ani poutka (jako na obrázku vlevo) – často se během tábora utrhnou.

Pro velikost platí: čím větší, tím lepší. Může, a doporučujeme to, zabírat celou boční stěnu (jako na obrázku výše). Zejména, pokud se chlapec nevejde na postel s kufrem.

Je lepší, když má kapsy různě veliké. Několik větších kapes na větší věci, a pak malé kapsy – baterka, tužky, praporky atd.

Máme pro vás nalezených několik obrázků kapsářů, některé přímo od výrobců z internetu:

Na prvních dvou obrázcích vidíte velmi hezký a účelný vzor kapsáře, převzatý ze stránek skautů střediska Ještěd. Na druhém se u jeho střihu inspirujte tím, jak byl kapsář navržen. Rozměry a rozvržení kapes ale neberte doslova, my máme některé věci jinak. Naši kluci si například nechávají emál (=ešus) v kuchyni. Spíše tedy se pokuste rozmístit přímo věci vašeho syna. (Anebo prostě v té kapse bude mít něco jiného 🙂 )

Do kapsáře patří oddílová výzbroj a často používané věci (baterka, kapesníky apod.). Náhradní oblečení je v kufru (či kontejneru) pod postelí.

Každopádně ta inspirace spočívá asi tak ve dvou věcech: 1. nedělat všechny kapsy stejně velké a 2. klidně se pokuste při jejich návrhu počítat přímo s tím, co v nich bude. Příklad: Víte, v čem si syn poveze hygienické potřeby, tak podle toho můžete navrhnout velikost kapsy na ně.

Další dva obrázky jsou z e-shopů, ty už nejsou tak dobré.

Oba tyto kapsáře ale mají buď tunýlek nebo poutka, což jsme již říkali, že není vhodné. Pokud jej budete kupovat, nevadí to, prostě se nepoužije. Ale pokud je budete šít, je to zbytečná práce. Nejvhodnější řešení je podle střihu nahoře, jen prostě nedělat tunýlek, ale jen rovnou, zaobroubenou látku. Rovněž je vhodné, má-li kapsář podobný kousek rovné látky na přišpendlení i na spodní straně, což na střihu není. Nejlépe se do něho dávají a hlavně z něho vyndavají věci, když pevně drží na stěně a neodstává.

Maximální velikost kapsáře je 170 x 40 cm, ale to je opravdu maximální velikost. Při výšce 40 cm už by to určitě chtělo alespoň nějaké kapsy nad sebou – ne všechny na plnou výšku. Také je dobré si všimnout, že boční strana podsady má uprostřed svislou lať (na obrácích postelí je dobře vidět). V tom místě můžete klidně asi na 10 cm kapsy nedělat, nechat jen podkladovou látku. Ještě lepší je udělat dva kapsáře o šířce max. 80 cm.

Co se týče velikosti kapes – ideální je asi tak, aby byly zhruba 5 cm hluboké (otevřené, nemyslíme vysoké). Budou-li o něco více, nevadí. Pokusíme se ještě časem vytvořit vlastní návrh, zatím zapojte fantazii.

Maminka Robota našla na webu tento kapsář, který vypadá docela dobře a měly by se na bok postele vejít dva. Jen je tam ta nevýhoda (i výhoda) s tím přehrnutím přes okraj bočnice stanu a tudíž možnost nasakování vodou při dešti. Takže by to chtělo nějak izolovat – proužek igelitu nebo přelepit izolepou (např. power tape). Také to na bočnici trochu plandá, neboť je tenčí, než kapsář předpokládá.

Máme také jeden kapsář k zapůjčení na tábor. Pokud se nám vrátí v pořádku, tak cena za zapůjčení bude 100,- Kč, pokud by došlo k poničení, tak více.

Další vybavení stanu

Na uložení drobných předmětů mají kluci ve stanu stolky (obrázek vlevo). Nejsou ale moc velké a kluci se o něj ve stanu dělí. Proto není dobré na něho příliš spoléhat pro ukládání věcí. Slouží spíš na dočasné odložení.

Na levé posteli si všimněte, že zde je kapsář i na zadní straně stanu. Příliš to nedoporučujeme, ale budete-li chtít, může tam rovněž být – kromě toho na boční stěně. Není totiž tak dobře přístupný, pokud kluci potřebují něco rychle najít a přinést.

Vašemu synovi jistě nebude vadit, bude-li mít hodně místa, kam si ukládat všechny věci (i s rezervou.) Jde o to, že tam bude trochu překážet při spaní (viz polštář na posteli vpravo).

Na zadní stěně je prostor na kapsář široký asi 50 cm.

Na obrázku také vidíte, jak mají kluci během celého tábora uložený kroj. Visí jim na šňůře na ramínku. Kluci se do něho oblékají minimálně jednou denně na nástup. Je více možností, jak šňůry natáhnout. Ta, co vidíte na fotografii se příliš neosvědčila. Je vidět, jak jsou šňůry prověšeny. Proto chceme, abyste použili způsob, který je nakreslen na následujícím obrázku:

Trojúhelníky ze šňůry účinně zabraňují tomu, aby pověšené věci sjížděly vlastní vahou doprostřed stanu když se šňůra prověsí (jako na té fotografii). Do latí konstrukce stanu se nesmí tlouci hřebíky ani napínáčky.

Šňůry používáme i na sušení vlhkých věcí (přes noc nebo za deště; za slunce jsou venku na sušáku).

Proto je důležité, aby to šňůra unesla, a aby se přitom ani nijak významně neprohýbala. Jinak pak pověšené věci plandají klukům do obličeje. Doporučujeme pevnou pletenou šňůru (třeba lavinovou) o tloušťce 2-3 mm. Tlustší raději ne, vytvořila by na celtě hrboly, kde by se celta mohla poškodit. S umístěním a co nejlepším upevněním šňůry vám na místě pomůžeme.

Provázek (který mají kluci na táboře mít) se k tomuto účelu neosvědčil. Je tenký, takže když ho důkladně napnete, praská. A když ho nenapnete, po navlhnutí se prověsí a pověšené věci klukům ve stanu vadí. Šňůry je třeba asi 6 m (na celý stan). Můžete se tedy dohodnout se spolubydlícím tygříka a vzít ho jen jeden z vás.

Rovněž vám pomůžeme s připevněním dalších věcí na stan. Na posledním obrázku je zachycen jeden z mnoha způsobů, jak lze na podsadu stanu upevnit sekeru. Budete-li chtít, nutné to není. Sekeru kluci použijí během tábora nejspíše jen několikrát – zejména ti mladší, starší možná o něco častěji.

(Malé vysvětlení pro pozornější z vás: Na schůzce rodičů říkáme, že sekera musí být v obalu – anebo alespoň mít chráněné ostří. A pouhá ochrana ostří je právě tento případ. Zvětšíte-li si obrázek, je to tam dobře vidět. Ale také říkáme, že tento typ ochrany ostří není vhodný – dá se snadno ztratit a nekryje celou sekeru, takže k ní může vlhkost. Také když si kluk nevšimne, že ho tam má a začne sekat, snadno ho prosekne. Nejlepší obal je z kůže, ale asi nejnáročnější na sehnání. Můžete ho také ušít z hrubé látky, třeba džínoviny. V tom případě je dobré ostří chránit třeba několika vrstvami této látky, nebo všitím či vlepením něčeho bytelnějšího. Neseženete-li ani proužek kůže, docela dobře poslouží i tvrdý karton. Ale ne vlnitá lepenka! Každopádně něco, co sekeru neztupí.)

K sekeře obecně: Ze zkušeností, jaké sekery kluci na tábor vozí, víme, že sehnat dnes v obchodě opravdu dobrou sekeru je problém. Poradíme vám na schůzce k táboru, na co se při koupi soustředit. Každopádně všem – zejména těm, co ještě na táboře nebyli nebo budu mít sekeru novou – velmi doporučujeme přinést sekeru na schůzku, abychom vám mohli říci, je-li dobrá, eventuálně co na ní (včetně obalu) vylepšit. Nevhodnou sekeru nedovolíme tygříkovi používat a bude v nevýhodě oproti ostatním.

Velmi důležité upozornění: Všechny věci (ale opravdu VŠECHNY!) klukům označte oddílovým číslem. Na táboře nebudeme ztrácet čas nekonečným zjišťováním, čí ta která věc je. Prádlo fixem na textil nebo propiskou, kovové předměty (lžíce apod.) obtočením kobercovou páskou nebo náplastí minimálně dvakrát dokola a napište propiskou. Emál (a nejraději i hrneček) přineste na schůzku rodičů, číslo vám do něho vygravírujeme. Můžete přinést i další věci k vygravírování. Zejména v plastu tak získáte trvalé označení, o které se nebudete muset v budoucnu nijak starat a klukovi vydrží.

Většinu informací budeme probírat na schůzce k táboru, kde bude prostor na to, abyste se na cokoli zeptali. A pokud vás něco napadne dodatečně, pak je na to čas (jako obvykle) po schůzce, nebo se zeptejte mailem, eventuálně telefonicky.

Přihlášení na tábor:


Pokud se vám přihlašovací formulář na jednodenku nezobrazuje, můžete zkusit jej otevřít v novém okně.

Přehled agendy a placení tábora

Stav k 25.4.

Tygřík VS Přihlášen Přihláška Dotazník o zdravotním stavu (rodič) Souhlas s poskytováním informací Potvrzení o zdrav. stavu (posudek lékaře) Zaplaceno
Termín: 11.6.2024 Termín:
Zapdos 94087            
Míša 94082            
Stopař 94092            
Sokol 94096            
Kocour 94100            
Radar 94101            
Loďka 94102            
Robot 94107            
Číča 94119            
Medvěd 94099            
Jelen 94110            
Puma 94108            
Orel 94113            
Šíp 94120            
Jori 94122            
Špion 94114            
Myšák 94111            
Dron 94109            
Puštík 94116            
Ježek 94121            
Husky 94123            

Ke stažení