10. 12. 2018

Tygříci – Tábor

Tábor 2019

Vážení rodiče.

Na této stránce Vám chceme přehledně podat informace o chystaném Táboře 2019.
Většinu informací o táboře naleznete také v dokumentu Tábor 2019 info. Z něho vyjímáme základní informace:

Tábor proběhne od neděle 30.6.2019 do neděle 14.7.2019.
Místo konání: u vesnice Velběhy nedaleko od Křečovic u Sedlčan (mapa).
Cena tábora je 2500,- Kč.

Do pondělí 6. května 2019 je třeba

  • dodat přihlášku, dotazník o zdravotním stavu, potvrzení o zdravotním stavu a souhlas s poskytováním informací – ke stažení níže

Do pátku 10. května 2019 je třeba

Jak je uvedeno v táborových informacích, u Tygříků je zvykem, že kluky na tábor i z tábora přivážejí rodiče. Auto můžete nechat zaparkované ve vsi, nebo zajet až na louku nad táborem. Na tomto plánku je uvedena trasa z hlavní silnice u Velběh do místa pro zaparkování. Prosíme, dále rozhodně nejezděte! Má to více důvodů, mimo jiné je tam špatná cesta a hrozí poškození auta nebo to, že po mokré trávě nevyjedete zpátky. Pro jistotu ještě plánek pěší trasy od místa parkování na tábořiště.
Letos bude možná nutné zaparkovat už ve vsi, protože louky a bohužel i cesty jsou zorané a oseté. Dáme vám vědět před táborem, jaký je aktuální stav.

Velmi uvítáme, pokud máte možnost nám pomoci se stavbou či s bouráním tábora. Stavba probíhá víkend před táborem, od pátku – tedy 28.6. – 30.6. Musíme zejména naložit, odvézt (traktorem), vyložit a postavit stany pro kluky. Dále vykopat několik jam (odpadovka, latrína, vsakovačka a díra pro stožár) a táborových staveb. Ale není to jen “práce pro chlapy”. Oceníme i vytváření zázemí, vaření, doplňování pití a utěšování padlých pracantů. 🙂 Na stavbu ale rozhodně nechceme žádné děti. Zkusili jsme to, a vůbec se to neosvědčilo. Kluci se nudí a zdržují při práci.

Bourání pak je v neděli 14.7. Při něm je třeba vše naopak zbourat a zahladit, plus vše sbalit, poskládat do beden a na přívěsný vozík a odvézt do Prahy. Je to obrovská práce a my jsme již ze čtrnáctidenního tábora utahaní. Velmi uvítáme (a to je slabé slovo) několik rodičů, kteří s námi vydrží až do úplného finále – odvoz všech věcí z tábora a finální uklizení louky. To znamená zhruba do 18 hodin.

Letos potřebujeme sehnat někoho s koulí na přívěsný vozík a se čtyřkolkou nebo terénním autem, aby nehrozilo uvíznutí bude-li vlhko. Pokud máte možnost, prosím, ozvěte se. Odvoz tam potřebujeme 28.6., zpět 14.7.

Také je třeba zajistit dvakrát posekání louky včetně shrabání a odklizení trávy. Doufáme, že toto se podaří zajistit ještě před stavbou tábora.

Nejprve si něco povíme o vybavení stanu.

Nejprve ale malá “technická”: Obrázky si můžete zobrazit zvětšené. Otevřou se vám do nového okna na stránkách Zonerama. Tam jsou ale jen obrázky, průvodní text k nim je jen zde. Zpět k tomuto textu, se vrátíte zavřením okna s obrázkem. 🙂

Kluci spí v podsadových stanech na dřevěných roštech. To je na jednu stranu výhodné (větrají) a na druhou stranu nevýhodné (jde tam zima a tlačí to). Proto je potřeba, aby na roštu byla umístěna karimatka (pěnová, nikoli “stříbrná”), která postel vyrovná. Jsou-li kluci odolní, mohou spát přímo na ní. Lepší je ale na karimatku dát nějakou nafukovací matraci – maximální rozměry jsou 190 x 70 cm při nafouknutí. Protože u ní ale hrozí nebezpečí protržení (stává se nám několik případů za tábor), je dobré ještě pod ni dát deku. Obě varianty vidíte na obrázcích:

        

Máme nakoupenu zásobu pevné látky, kterou na vystlání postele poskytujeme, ale její zásoby jsou omezené, pokud můžete, přivezte prosím raději něco sami.

Už jsme psali, že rozměry matrace jsou do 190 x 70 cm. Ve skutečnosti je šířka postele většinou cca 72 cm, ale Oslíkova zkušenost říká, že třeba matrace široká 73 cm už byla příliš, takže se nechtěla vejít (na postelích je na bocích rantl) a tak spala většinu nocí z kopce. Máme celkem ozkoušenou tuto matraci – rozměry jsou před nafouknutím. Fungovat by asi pro menší kluky mohla i tato podobná.

Před časem jsme objevili tuto matraci. Na postel se vejde, ale je to hodně natěsno. Testovala ji Oslík, podle které není špatná, ale občas měla tendenci se posunout na boční okraj postele a být pak z kopce. Možná to u kluků díky tomu, že jsou lehčí, bude jinak. Velkou výhodou je to, že má nafukovací ventil shora, takže ji lze dofukovat klidně i pod spícím klukem. 🙂

Menší kluci se často vejdou na postel i s kufrem v nohách, takže ho mají při ruce. Jinak je kufr na podlážce pod postelí, a není k němu rychlý přístup. Kufr by každopádně neměl mít výšku větší, než 22 cm, půjde-li o plastový skořepinový kufr, u ostatních typů maximálně 19 cm, protože pod ním musí být podlážka. Vyšší kufr se pod bočnicí postele neprotáhne, a jediná možnost, jak se k němu dostat, je rozebírat postel. 🙁

Jedněm rodičům vděčíme za nápad, že se dají s výhodou použít plastové “kontejnery” pro ukládání prádla pod postelí – asi něco takového. Pod postel se vejdou dva, jsou s víkem, nepropustné pro vodu a dobře se v nich udržuje pořádek – velmi doporučujeme. Vejít by se měl i tento box, který by asi stačil jeden. V případě pochybností doporučujeme zkusit si táborové věci do kapsáře a kontejneru (eventuelně kufru, pokud jej chcete klukovi na tábor dát) rozmístit a uložit.

Kapsář – nejsložitější věc na přípravu.

Na pravém obrázku nahoře a na následujícím obrázku si také povšimněte kapsáře, do kterého si kluci ukládají většinu často používaných věcí:

Všimněte si “plastických” kapes. Je to nutné, protože kapsář přišpendlujeme na boční stěnu stanu. Z tohoto důvodu (budete-li si jej šít, nikoli kupovat) nemusí mít “tunýlky” na provlečení tyčky. Příliš vhodná nejsou ani poutka (jako na obrázku vlevo) – často se během tábora utrhnou.

Pro velikost platí: čím větší, tím lepší. Může, a doporučujeme to, zabírat celou boční stěnu (jako na obrázku výše). Zejména, pokud se chlapec nevejde na postel s kufrem.

Kapsy je lepší, když má různě veliké. Několik větších kapes na větší věci, a pak malé kapsy – baterka, tužky, praporky atd.

Máme pro vás nalezených několik obrázků kapsářů, některé přímo od výrobců z internetu:

Na prvních dvou obrázcích vidíte velmi hezký a účelný vzor kapsáře, převzatý ze stránek skautů střediska Ještěd. Na druhém se u jeho střihu inspirujte tím, jak byl kapsář navržen. Rozměry a rozvržení kapes ale neberte doslova, my máme některé věci jinak. Naši kluci si například nechávají emál (=ešus) v kuchyni. Spíše tedy se pokuste rozmístit přímo věci vašeho syna. (Anebo prostě v té kapse bude mít něco jiného 🙂 )

Do kapsáře patří oddílová výzbroj a často používané věci (baterka, kapesníky apod.). Náhradní oblečení je v kufru (či kontejneru) pod postelí.

Každopádně ta inspirace spočívá asi tak ve dvou věcech: 1. nedělat všechny kapsy stejně velké a 2. klidně se pokuste při jejich návrhu počítat přímo s tím, co v nich bude. Příklad: Víte, v čem si syn poveze hygienické potřeby, tak podle toho můžete navrhnout velikost kapsy na ně.

Další dva obrázky jsou z e-shopů, ty už nejsou tak dobré.

Všechny tyto kapsáře ale mají buď tunýlek nabo poutka, což jsme již říkali, že není vhodné. Pokud jej budete kupovat, nevadí to, prostě se nepoužije. Ale pokud je budete šít, je to zbytečná práce. Nejvhodnější řešení je podle střihu nahoře, jen prostě nedělat tunýlek, ale jen rovnou, zaobroubenou látku. Rovněž je vhodné, má-li kapsář podobný kousek rovné látky na přišpendlení i na spodní straně, což na střihu není. Nejlépe se do něho dávají a hlavně z něho vyndavají věci, když pevně drží na stěně a neodstává.

Maximální velikost kapsáře je 170 x 40 cm, ale to je opravdu maximální velikost. Při výšce 40 cm už by to určitě chtělo alespoň nějaké kapsy nad sebou – ne všechny na plnou výšku. Také je dobré si všimnout, že boční strana podsady má uprostřed svislou lať (na obrácích postelí je dobře vidět). V tom místě můžete klidně asi na 10 cm kapsy nedělat, nechat jen podkladovou látku. Ještě lepší je udělat dva kapsáře o šířce max. 80 cm.

Co se týče velikosti kapes – ideální je asi tak, aby byly zhruba 5 cm hluboké (otevřené, nemyslíme vysoké). Budou-li o něco více, nevadí. Pokusíme se ještě časem vytvořit vlastní návrh, zatím zapojte fantazii.

Máme také jeden kapsář k zapůjčení na tábor. Pokud se nám vrátí v pořádku, tak cena za zapůjčení bude 100,- Kč, pokud by došlo k poničení, tak více.

Na uložení drobných předmětů mají kluci ve stanu stolky (obrázek vlevo). Nejsou ale moc velké a kluci se o něj ve stanu dělí. Proto není dobré na něho příliš spoléhat pro ukládání věcí. Slouží spíš na dočasné odložení.

Na obrázku také vidíte, jak mají kluci během celého tábora uložený kroj. Visí jim na šňůře na ramínku. Kluci se do něho oblékají minimálně jednou denně na nástup.

Na levé posteli si všimněte, že zde je kapsář i na zadní straně stanu. Příliš to nedoporučujeme, ale budete-li chtít, může tam rovněž být – kromě toho na boční stěně. Není totiž tak dobře přístupný, pokud kluci potřebují něco rychle najít a přinést.

Vašemu synovi jistě nebude vadit, bude-li mít hodně místa, kam si ukládat všechny věci (i s rezervou.) Jde o to, že tam bude trochu překážet při spaní (viz polštář na posteli vpravo).

Na zadní stěně je prostor na kapsář široký asi 50 cm.

Na předposledním obrázku je vidět, jak jsou ramínka s košilemi ve stanu pověšeny. Na konstrukci stanu jsou křížem přivázány dvě šňůry, na kterých ramínka visí. Je důležité, aby byly dostatečně silné. Používáme je i na sušení vlhkých věcí (přes noc nebo za deště; za slunce jsou venku na sušáku). Proto je důležité, aby to šňůra unesla, a aby se přitom ani nijak významně neprohýbala. Jinak jsou kluci na posteli jak za oponou. Ideální je běžná (bavlněná, nikoli umělohmotná) prádelní šňůra. S jejím umístěním a co nejlepším upevněním vám na místě pomůžeme.

Rovněž vám pomůžeme s připevněním dalších věcí na stan. Na posledním obrázku je zachycen jeden z mnoha způsobů, jak lze na podsadu stanu upevnit sekeru. Budete-li chtít, nutné to není. Sekeru kluci použijí během tábora nejspíše jen několikrát – zejména ti mladší, starší možná o něco častěji.

(Malé vysvětlení pro pozornější z vás: Na schůzce rodičů budeme říkat, že sekera musí být v obalu – anebo alespoň mít chráněné ostří. A to je právě tento případ. Zvětšíte-li si obrázek, je to tam dobře vidět. Ale také budeme říkat, že tento typ ochrany ostří není nejvhodnější – dá se snadno ztratit a nekryje celou sekeru, takže k ní může vlhkost. Také když si kluk nevšimne, že ho tam má, snadno ho prosekne. Nejlepší obal je z kůže, ale asi nejnáročnější na sehnání. Můžete ho také ušít z hrubé látky, třeba džínoviny. V tom případě je dobré ostří chránit třeba několika vrstvami této látky, nebo všitím či vlepením něčeho bytelnějšího. Neseženete-li ani proužek kůže, docela dobře poslouží i tvrdý karton. Ale ne vlnitá lepenka! Každopádně něco, co sekeru neztupí.)

K sekeře obecně: Ze zkušeností, jaké sekery kluci na tábor vozí, víme, že sehnat dnes v obchodě opravdu dobrou sekeru je problém. Poradíme vám na schůzce k táboru, na co se při koupi soustředit. Každopádně všem – zejména těm, co ještě na táboře nebyli nebo budu mít sekeru novou – velmi doporučujeme přinést sekeru po schůzce, abychom vám mohli říci, je-li dobrá, eventuálně co na ní (včetně obalu) vylepšit.

Většinu informací budeme probírat na schůzce k táboru, kde bude prostor na to, abyste se na cokoli zeptali. A pokud vás něco napadne dodatečně, pak je na to čas (jako obvykle) po schůzce, nebo se zeptejte mailem, eventuálně telefonicky.

Aktuálně nefunguje vložení Přihlašovacího formuláře sem do stránky. Na řešení pracujeme. Přihlašujte prosím zde

 

Přehled přihlašování a placení tábora

Stav k 20.5.

Tygřík VS Přihlášen Přihláška Dotazník o zdravotním stavu (rodič) Potvrzení o zdrav. stavu (posudek lékaře) Souhlas s poskytováním informací Zaplaceno
Max 94079 Ano 29.4. 29.4. (loňské) 29.4. 10.5.
Panda 94088 Ano 15.4. 28.4. 15.4. 15.4. (faktura)
Stopař 94092 Ano 6.5. 6.5. 6.5. 6.5. 30.4.
Výzli 94093 Ano 20.5. 20.5. 20.5. 20.5. 15.5.
Bob 94090 Ano 20.5. 20.5. 20.5. 20.5. 29.4.
Sokol 94096 Ano 30.4. 30.4. 6.5. 30.4. 2.5.
Nitro 94098 Ano 30.4. 20.5. 30.4. 30.4. 2.5.
Míša 94082 Ano 13.5. 13.5. 13.5. 13.5. 24.4.
Smajlík 94077 Ano 20.5. 20.5. 20.5. 20.5. 29.4.
Zapdos 94087 Ano 15.4. 15.4. 6.5. 15.4. 14.5.
Márty 94089 Ano 28.4. 28.4. 28.4. 28.4. (faktura)

 

Ke stažení

Tábor 2019_info
Přihláška na tábor
Dotazník zdravotní stav
Potvrzení o zdravotním stavu
Souhlas s poskytováním informací