3. 5. 2019

Skautská struktura

Být členem nějakého skautského oddílu, to znamená, narozdíl od členství v místním turistickém oddíle, patřit do celosvětového celku s přesahem. Na světě se pohybuje více než 40 milionů skautů, kteří patří do různých organizací. Proto občas nebývá lehké se vyznat v tom, do kterých organizací patří. Toto by měla tato stránka vyjasnit.

WOSM –  World Organization of the Scout Movement

WOSM znamená v překladu světová organizace skautského hnutí. Důležité slovíčko, jehož význam se v překladu vytratí, je anglické the. Značí totiž jedinečnost – skauting je na světě unikátní hnutí a jediní praví skauti jsou ti, kteří patří do WOSM. Tato organizace vzniká v návaznosti na vznik skautingu ve Velké Británii, kde jej založil Robert Baden-Powell. WOSM slouží jako zastřešující organizace pro skautské organizace v jednotlivých zemích a koordinuje jejich mezinárodní spolupráci.

Kromě WOSM existuje ještě WAGGGS, která sdružuje skautky světa.

 

Junák – Český skaut, z. s.

Jediná skautská organizace, která patří do WOSM v Česku se jmenuje (zkráceně) Junák. V Česku se v současnosti vyskytuje okolo 60 tisíc skautů. Skauti pod Junákem chodí do skautských oddílů, které musí být sdruženy do středisek.

V posledních letech počet členů v Junáku prudce stoupá, nicméně v Česku má Junák silnou tradici. Skauting sem byl zaveden ani ne deset let po vzniku skautingu ve velké Británii Antonínem Benjamínem Svojsíkem. Bohužel byl za dobu historie ČR jednou zakázán nacisty a dvakrát komunisty. Tyto zákazy zde skauting velice oslabily, možná i proto je dnes skautů v Česku méně než před válkou – v tehdejším Československu bylo cca čtvrt milionu skautů.

 

Středisko Dvojka Praha

Aby skautské oddíly nemusely tolik řešit byrokracii a mohly se soustředit na zábavné činnosti, sdružují se do středisek – společně se to táhne lépe. V jednom středisku musí být minimálně tři oddíly, v našem jsou například: Pražská Dvojka, Sluníčka, Wakan, Tygříci nebo také roverský kmen Skrypta

Pozn.: Střediskové logo nalevo může být oficiálně vyobrazováno v jakékoliv barvě.

 

Oddíl Pražská Dvojka

Skautský oddíl Pražská Dvojka vznikl r. 1913 a jedná se tedy o jeden z nejdéle fungujících skautských oddílů v Česku. O historii se ale lze dočíst třeba zde nebo zde. Právě se skautským oddílem chodí členové na výpravy a podnikají skautskou činnost.

Náš oddíl vznikl dříve než naše středisko, jelikož v době jeho vzniku organizace skautingu nebyla taková, jakou máme nyní. Také nemá žádné logo, jelikož používal logo s dvojkou a lilií, které se pak stalo střediskovým logem, když vzniklo středisko.

Družiny

V našem oddíle fungují momentálně tři družiny: zelené Ginkgo pro vlčata a modří Racci se žlutými Vlky pro skauty. Po družinách se chodí na týdenní schůzky a občas se organizují i družinové výlety či družinové výpravy.